15.junij je svetovni dan boja proti nasilju nad starejšimi.
Na inštitutu nadaljujemo s preventivnim programom in izvajanjem aktivnosti usmerjenih v večanje varnosti starejših.
VKLJUČITE SE V PROGRAM ZA VEČANJE VARNOSTI STAREJŠIH
1. Vabljeni na PREVENTIVNE DELAVNICE, na katerih bomo obravnavali naslednje teme:• Doživljanje starejšega človeka in komunikacija, ko so odnosi težavni;
• Skrb za varnost izven doma (sodelujejo tudi strokovnjaki iz policijske uprave);
• Zagovorništvo in pravni vidiki varnosti starejših.
»Delavnice so mi bile zelo všeč. Slišala in doživela sem veliko novega – kaj se lahko dogaja s starostniki, kako se jim približati na lepši način, kako se odzivati v primerih nasilja ter kako iskati več pozitivnega v drugih ljudeh, tudi kadar je težko.« (Udeleženka delavnic)
2. Pridite na individualno SVETOVANJE:
Če ste starejši in si želite varnega staranja brez nasilja, nam, prosim, pišite, nas obiščite ali pokličite. Nudimo vam podporo in pogovor z zaupno osebo, informacije o oblikah pomoči ter stik z drugimi vladnimi/nevladnimi organizacijami in institucijami. Na voljo so vam strokovnjaki pravne, psihološke in socialne stroke, ki uspešno delajo v praksi na področju večanja varnosti starejših.
3. Vabljeni v SKUPINE ZA SAMOPOMOČ, ki jih bomo ustanovili po končanih delavnicah. V njih bomo krepili varovalne dejavnike za preprečevanje nasilja nad starejšimi.
4. Pridružite se nam kot PROSTOVOLJEC:
Udeležite se usposabljanja in širite občutljivost za nasilje nad starejšimi v svojem okolju.
»Najin odnos z mamo je bil skoraj vedno tak, da sva se pogosto prepirali. Odkar sem se na tečaju naučila lepega pogovora s starejšim človekom tudi, ko je težaven, je obema lažje. Pogovor znam preusmeriti na stvari, ki so obema zanimive. Svojo mamo bolje poznam, čeprav sva skupaj že 60 let.« (Udeleženka delavnic)
Delavnice, svetovanje in skupine za samopomoč potekajo v različnih lokalnih okoljih. Natančnejše informacije dobite na Inštitutu.
Program za preprečevanje nasilja nad starejšimi v letu 2020 sofinancira Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Inštitut Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje
Resljeva 11, 1000 Ljubljana
Telefon: 01 433 93 01
info@inst-antonatrstenjaka.si
www.inst-antonatrstenjaka.si