English site

Povečaj črkePomanjšaj črke

Novice

Izberi rubriko novic:

Spoštovanje, sodelovanje in medsebojna pomoč so temeljne vrednote človeškega obstoja in razvoja. Ljudje smo od ranih let naprej odvisni drug od drugega. V naši starajoči se družbi, ki stoji na pragu okoljske in demografske krize, je to še toliko bolj očitno.

Starejši ljudje so ena najbolj ranljivih skupin v družbi; s starostjo se praviloma krči njihova socialna mreža, pešajo jim telesne in duševne moči, pojavi se starostna onemoglost. Zato so starejši ljudje na žalost pogosto žrtve nasilja.

Nasilje nad starejšimi je lahko telesno, spolno, psihično ali čustveno, lahko je finančno ali materialno, lahko pa gre tudi za zapustitev ali zanemarjanje nekoga, ki bi potreboval pomoč. Podatki kažejo, da kar 60.000 starejših prebivalcev Slovenije doživlja nasilje.

Z veseljem sporočamo, da smo Inštitut Antona Trstenjaka in Inštitut Stopnje soustanovili nov Inštitut za logoterapijo, ki bo jeseni začel 4-letno specializacijo logoterapije.
 
Te dni je zaživela  njegova spletna stran: https://www.logoterapija.si/
Na njej je objavljen program specializacije iz logoterapije, ki se začne jeseni. Če ste zainteresirani, poglejte program na spletni strani in se čim prej informativno prijavite (na isti spletni strani) - interes je zelo velik.

VABILO na usposabljanje prostovoljcev za

VODENJE SKUPIN ZA KAKOVOSTNO STARANJE

 Inštitut Antona Trstenjaka usposablja prostovoljce za vodenje skupin starejših ljudi, ki se praviloma srečujejo po 1,5 do 2 uri tedensko.

Prostovoljcem po metodi skupinskega socialnega učenja posredujemo potrebna znanja ne glede na njihovo predhodno izobrazbo, obenem pa jih praktično usposobimo, da praviloma skupaj v voditeljskem paru zberejo, ustanovijo in uspešno vodijo skupino. Usposabljanje prostovoljcev za medgeneracijsko druženje traja 10 učnih srečanj po 3 šolske ure. Usposabljanje poteka v učni skupini približno 20ih udeležencev.

Usposabljanje je namenjeno tako novim prostovoljcem kot že dejavnim prostovoljcem in organizacijam, ki si želijo v že obstoječe delo vnesti nekaj novega.

 Preberi več

 


Danes, 26. marca 2023, na 118. obletnico rojstva Viktorja Frankla, utemeljitelja logoterapije, sta Inštitut Antona Trstenjaka in Inštitut Stopinje ustanovila INŠTITUT ZA LOGOTERAPIJO. Akt o ustanovitvi Inštituta za logoterapijo smo podpisali dr. Jože Ramovš in mag. Ksenija Ramovš z Inštituta Antona Trstenjaka in mag. Martin Lisec z Inštituta Stopinje.



 poslanstvo inštituta bo – med drugim:
• skrb za razvoj in razširjanje logoterapije v slovenskem, evropskem in svetovnem prostoru,
• raziskovanje na področju logoterapije,
• izobraževanje in edukacija psihoterapevtov – logoterapevtov,
• povezovanje s sorodnimi strokovnimi združenji v Sloveniji in v tujini,
• promocija filozofske in antropološke misli Viktorja Frankla ter
• spodbujanje družbe in posameznikov k prepoznavanju in odkrivanju življenjskega smisla.

Vabljeni, da se vključite v kakovosten študij logoterapije, ki ga pripravljamo. Več informacij vam bomo posredovali v prihodnjih tednih, za začetek pa: s 1. letnikom začnemo oktobra 2023.

20. in 21.3. je v Krakovu potekal posvet deležnikov, na katerega smo bili kot mednarodni gost povabljeni tudi iz Inštituta Antona Trstenjaka. Glavna tema srečanja je bila vzpostavitev nacionalnega programa Starosti prijaznih mest in občin (SPMO) na Poljskem. V tem kontekstu smo svoje prakse in izkušnje predstavile štiri nacionalne mreže: poleg naše, slovenske, še norveška in irska mreža SPMO ter mreža Združenega Kraljestva. 

Druga tema srečanja je bila odziv Starosti prijaznih mest in občin v kriznih situacijah. Ustavili smo se predvsem pri epidemiji covid-19 in veliko število beguncev, kot posledica vojne. Ganljiva je bila velika solidarnost in ustvarjalnost poljskih starosti prijaznih mest in občin, pomenljiva pa tudi skupna ugotovitev, da je program Starosti prijaznih mest in občin v kriznih situacijah lokalnim skupnostim v veliko pomoč.

17. in 18. marca se je v Celju odvijal 8. mednarodni logoterapevtski simpozij. Slogan letošnjega simpozija je bil: uporaba logoterapije na različnih življenjskih področjih. V skladu s sloganom smo se lahko navduševali nad zelo raznolikimi delavnicami ter družili s strokovnjaki in udeleženci, ki logoterapijo redno vnašajo v svoje strokovno in vsakdanje življenje.
 
Na simpoziju je aktivno sodeloval tudi dr. Jože Ramovš, ki je z obiskovalci delil svojo logoterapevtsko zgodovino ter svojo nepogrešljivo vedrino. Njegov odziv na simpozij si lahko ogledate v spodnjem posnetku.
 
https://www.youtube.com/watch?v=5VluT6B8eW
 
 

Celje bo 17. In 18. marca 2023 gostilo 8. Mednarodni logoterapevtski simpozij, ki ga organizirata Slovensko društvo za logoterapijo Logos ter Občina Celje. Tema letošnjega srečanja je: Stori prvi korak - uporaba logoterapije na različnih področjih življenja. V dveh dneh se bo zvrstilo več predavanj in delavnic, ki jih bodo vodili logoterapevti, delujoči na raznolikih področjih. Na simpoziju bo sodeloval tudi predstojnik Inštituta Dr. Jože Ramovš, izr. prof., logoterapevt, učenec Viktorja Frankla in Elisabeth Lukas. Prvi dan bo imel predavanje z naslovom: Vprašanje smisla v starajoči se družbi. Simpozij bo tudi zaključil s sodelovanjem na sklepni okrogli mizi: Izzivi časa skozi prizmo logoterapije Viktorja Frankla. Simpozij je odprt za širšo javnost, ki vas logoterapija zanima. Več na: https://drustvo-logos.si/8-mednarodni-logoterapevtski-simpozij-uporaba-logoterapije-na-razlicnih-zivljenjskih-podrocjih/

‹‹123456...16
© 2010 - Inštitut Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje