Resljeva 11
p.p. 4443
1001 Ljubljana
tel.: +386 1 433 93 01
fax: + 386 1 433 93 01
Danes, 26. marca 2023, na 118. obletnico rojstva Viktorja Frankla, utemeljitelja logoterapije, sta Inštitut Antona Trstenjaka in Inštitut Stopinje ustanovila INŠTITUT ZA LOGOTERAPIJO. Akt o ustanovitvi Inštituta za logoterapijo smo podpisali dr. Jože Ramovš in mag. Ksenija Ramovš z Inštituta Antona Trstenjaka in mag. Martin Lisec z Inštituta Stopinje.
poslanstvo inštituta bo – med drugim:
• skrb za razvoj in razširjanje logoterapije v slovenskem, evropskem in svetovnem prostoru,
• raziskovanje na področju logoterapije,
• izobraževanje in edukacija psihoterapevtov – logoterapevtov,
• povezovanje s sorodnimi strokovnimi združenji v Sloveniji in v tujini,
• promocija filozofske in antropološke misli Viktorja Frankla ter
• spodbujanje družbe in posameznikov k prepoznavanju in odkrivanju življenjskega smisla.
Vabljeni, da se vključite v kakovosten študij logoterapije, ki ga pripravljamo. Več informacij vam bomo posredovali v prihodnjih tednih, za začetek pa: s 1. letnikom začnemo oktobra 2023.
Celje bo 17. In 18. marca 2023 gostilo 8. Mednarodni logoterapevtski simpozij, ki ga organizirata Slovensko društvo za logoterapijo Logos ter Občina Celje. Tema letošnjega srečanja je: Stori prvi korak - uporaba logoterapije na različnih področjih življenja. V dveh dneh se bo zvrstilo več predavanj in delavnic, ki jih bodo vodili logoterapevti, delujoči na raznolikih področjih. Na simpoziju bo sodeloval tudi predstojnik Inštituta Dr. Jože Ramovš, izr. prof., logoterapevt, učenec Viktorja Frankla in Elisabeth Lukas. Prvi dan bo imel predavanje z naslovom: Vprašanje smisla v starajoči se družbi. Simpozij bo tudi zaključil s sodelovanjem na sklepni okrogli mizi: Izzivi časa skozi prizmo logoterapije Viktorja Frankla. Simpozij je odprt za širšo javnost, ki vas logoterapija zanima. Več na: https://drustvo-logos.si/8-mednarodni-logoterapevtski-simpozij-uporaba-logoterapije-na-razlicnih-zivljenjskih-podrocjih/
Leta epidemije covida-19, vojna v Ukrajini in vsakdanje negotovosti v družini, službi in družbi stopnjujejo v ljudeh negotovost. Večinoma se je ne zavedamo, izraža se kot naelektreno vzdušje v družbi in kot osebna napetost, ki rada izbruhne v nestrpno komuniciranje ali v malodušno pasivnost.
Človeška zmožnost, ki preprečuje to nezdravo stanje, je zaupanje, to je doživljanje odprte poti v smiselno prihodnost ob zavedanju dejanskega stanja sebe, drugih in razmer. Osnovno prazaupanje se oblikuje v prvem letu življenja (Erikson), nato pa se bodisi krepi bodisi slabi. Franklova logoterapija išče spoznanja in razvija metode za krepitev prazaupanja ter notranje trdnosti in motivacije v vsakdanjih življenjskih razmerah, kakršne so, in sicer skozi vse življenje od mladosti do smrti.
Temu je posvečen 2-dnevni seminar Krepitev prazaupanja – obvladovanje negotovosti. Vodiva ga prof. dr. Jože Ramovš, logoterapevt s 4-letno specializacijo pri dr. Elisabeth Lukas, učenec Viktorja Frankla in Antona Trstenjaka, ter diplomirani psiholog Alen Sajtl.
Pisarna se odpira v sklopu letnega načrta Strategije za starosti prijazno občino Pivka.
Več o pisarni si lahko preberete na letaku.
21.2.2023 ob 0:00 /
11.10.2022 ob 0:00 /
Na inštitutu Antona Trstenjaka smo 11. 10. 2022 zaključili z dvodnevnim spletnim seminarjem iz Gerontološke logoterapije. Prvi dan smo se poglabljali v smisel v starosti in kako lahko zanj delamo ter ga doživljamo. Drugi dan seminarja pa je bil posvečen življenjski bilanci za kakovostno staranje, svobodi za smiselno stališče ter krepitvi veselja in volje za svoj razvoj in sožitje.
6.10.2022 ob 0:00 /