English site

Povečaj črkePomanjšaj črke

Staranje brez nasilja

Odhod na dopust je za starejše lahko izjemno prijeten, a tudi stresen dogodek, zato zahteva primerno načrtovanje in pripravo. Starejši se morajo zavedati svojih specifičnih potreb in možnih izzivov, ki jih lahko srečajo na poti. Priporočeno je, da starejši že pred odhodom v tujino skrbijo za dobro psihofizično kondicijo in urejenost kroničnih bolezni in tako v največji meri sami prispevajo k temu, da bo njihov dopust kar se da brezskrben.


 

Pomembna je že izbira primerne destinacije. Dobro je, da kraj potovanja omogoča enostaven dostop in ponuja ustrezno infrastrukturo in zdravstvene storitve. Pri načrtovanju prevoza je dobro izbrati načine, ki so predvsem udobni in varni, ter preveriti možnosti za lažji dostop do letališča, brezplačne prevoze znotraj letališča in druge posebne storitve za starejše. Izbira ustrezne nastanitve, ki je dobro dostopna in ima vse potrebne pripomočke, kot so nedrseče podlage v kopalnicah, varni ročaji in ustrezna osvetlitev, je prav tako pomembna za udobje in varnost starejših. Prav tako je zaželeno, da izbiramo kraje z optimalno temperaturo, saj ekstremne temperature lahko negativno vplivajo zdravje.
Starejši naj se na pot dobro pripravijo - posebno pozornost velja nameniti tudi pripravi prtljage. Že pred potjo naj pripravijo dobro založeno "potovalno lekarno" in v lekarni  prevzamejo dovolj zdravil za urejenost kroničnih bolezni. Poskrbijo naj za prvo pomoč in obvezna cepljenja (če so potrebna) ter pred potjo uredijo ustrezno zdravstveno zavarovanje za tujino. Za pot naj izberejo udobna in primerna oblačila za destinacijo, kamor potujejo, ter obutev, ki zagotavlja dober oprijem in podporo stopalom, da se preprečijo morebitni padci in poškodbe. Če uporabljajo posebne pripomočke, kot so sprehajalne palice, slušni aparati ali očala, jih ne smejo pozabiti vzeti s seboj. Ne pozabite, da nekatere letalske službe za določena zdravila in/ali pripomočke zahtevajo tudi potrdilo zdravnika, ki ga moramo zagotoviti že pred potjo. Vsi potrebni dokumenti (vključno z osebnimi dokumenti in zdravstvenim zavarovanjem) naj bodo vedno dostopni, zaželene so tudi kopije dokumentov, ki jih zaradi varnosti pospravimo na različna mesta.
Pred potovanjem je koristno, da se starejši seznanijo z varnostnimi navodili za destinacijo, kamor potujejo, in imajo vedno na voljo mobilni telefon. Pomembno je, da so vedno pozorni na svoje okolje in upoštevajo osnovne previdnostne ukrepe, kot so izogibanje temnim ali zapuščenim območjem, uporabo uradnih prevoznih sredstev in shranjevanje dragocenosti na varnem mestu.
Na koncu je pomembno, da starejši med potovanjem uživajo in se sprostijo, saj je novo potovanje predvsem priložnost za raziskovanje novih krajev, srečevanje novih ljudi in ustvarjanje lepih spominov.

© 2010 - Inštitut Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje