English site

Povečaj črkePomanjšaj črke

RAZISKAVA: Potrebe, zmožnosti in stališča starejših ljudi v Sloveniji

O raziskavi v Kakovostni starosti

Najnovejši rezultati

 

Ksenija Ramovš (2014). Medgeneracijsko sožitje in sloidarnost. V: Kakovostna starost, letnik 16, št. 4, str. 3-33.

 Celoten članek (pdf)

 

Blaž Švab (2013). Spremljanje medijev in kulture. V: Kakovostna starost, letnik 16, št. 3, str. 26-32.

 Celoten članek (pdf)

 

Maja Rant (2013). Prostovoljsko druženje s starim človekom. V: Kakovostna starost, letnik 16, št. 3, str. 19-25.

 Celoten članek (pdf)

 

Maja Rant (2013). Sobivanje in samovanje v starosti. V: Kakovostna starost, letnik 16, št.1, str 3-12

 Celoten članek (pdf)

 

Povzetek (SLO)

Summary of findings (EN)

Sommaire des constatations (FR)

 

 

 

 

 


 

 

V raziskavi so celostno zajeta številna pomembna področja življenja starejših ljudi. Celoten vprašalnik obsega 183 vprašanj, od katerih imajo nekatera tudi po več podvprašanj. Vprašanja so bila razdeljena v 13 vsebinskih sklopov.

  1. Zdravstveno stanje. Anketna vprašanja so zbirala informacije o lastnem doživljanju celotnega zdravja (telesnega, duševnega, socialnega in duhovnega), o boleznih in motnjah (posebej padcih, kajenju in uživanju alkohola), o uporabi zdravil (na recept, brez recepta in domačih), ortopedskih in drugih pripomočkov ter o varovanju in krepitvi lastnega zdravja.
  2. Izkušnje z zdravstvenim sistemom. Ta obsežni del vprašalnika obsega okrog štirideset podrobnih vprašanj o osebnih izkušnjah z izbranim zdravnikom, zobozdravnikom, specialisti, bolnišnico, zdravstvenim zavarovanjem, pritožbami, čakalnimi dobami in drugimi vidiki zdravstvenega sistema.
  3. Gibljivost, hoja in vsakdanja opravila. Poleg vprašanj, s čim in kako anketiranec premošča večje in manjše razdalje, ko mora iti po opravkih – še posebej o hoji, je vprašalnik v tem delu zbiral informacije o tem, koliko anketiranec opravlja različna vsakdanja opravila sam oziroma, kdo in koliko mu pri tem pomaga.
  4. Opremljenost stanovanja in kako je le-to prilagojeno za starost, kako veliko je stanovanje, kako je to opremljeno z običajnimi elementi vsakdanjega udobja (topla voda, kopalna kad, tuš …), katere pripomočke za lažje in varnejše življenje v starosti ima nameščene v svojem stanovanju, oziroma bi jih potreboval (oprijemala, dvigalo, kopalni sedež, napravo za klic v sili …).
  5. Sožitje z bližnjimi in oskrba v onemoglosti, skupno stanovanje in gospodinjstvo s sorodniki, stališča do različnih storitev oskrbe v starostni onemoglosti (dom za stare ljudi, oskrba na domu …), njegove izkušnje o pomoči bližnjih v njegovi bolezni ali onemoglosti ter o lastni pomoči bližnjim.
  6. Duševno počutje, duhovna in bivanjska stališča, staranje, prenos življenjskih izkušenj, pojavljanje starostnih duševnih težav in motenj, doživljanje sreče, doživljanje dosedanjega lastnega življenja in svoje prihodnosti, izkušnje z duhovnimi potrebami in zmožnostmi, s prenašanjem lastnih življenjskih izkušenj na mlajše, mnenje o tem, katere vrednote pomagajo človeku h kakovostnemu staranju, njegove temeljne življenjske izkušnje – posebej o smislu, doživljanje svojega staranja in odnosa do starih ljudi.
  7. Medgeneracijsko sožitje in solidarnost. Izkušnje z osebnimi odnosi in zaupnostjo, način in kraji druženja z znanci in prijatelji, stališča in izkušnje glede prejemanja in dajanja solidarne pomoči drugim, posebej od sosedov in sosedom, razumevanje med generacijami in stališče glede izboljšanja komunikacije med mlajšimi in starejšimi, izkušnje z nasiljem in zanemarjanjem, nasveti odgovornim v kraju glede staranja in sožitja med generacijami.
  8. Življenje in sožitje v kraju, kjer anketiranec živi, ter njegove selitve, članstvo v civilnih organizacijah, starosti prijazne in neprijazne stvari v kraju, pripravljenost delati za dobrobit svojega kraja in kaj, prostovoljstvo (biti sam in biti deležen prostovoljske pomoči).
  9. Kultura in slovenski jezik. Izkušnje z branjem časopisov, knjig, poslušanjem radia, gledanjem televizije, gledališčem in drugimi kulturnimi prireditvami, izobraževanjem, domačimi živalmi ter stališča do tega, koliko, kdo in kako naj skrbi za ohranjanje lepe in pravilne slovenščine v javni rabi, čitljivost in razumljivost javnih napisov.
  10. Informacijsko-komunikacijska tehnologija. Uporaba hišnega in mobilnega telefona, računalnika (posebej želja, da bi se ga naučili uporabljati).
  11. Poklic, zaposlitev, delo, uporaba svojih zmožnosti, upokojitev in uporaba premoženja, posebej še zaposlitev po upokojitvi, stališča do upokojitve in priprava nanjo, stališča do oporoke, preživljanje prostega časa in hobiji, dohodki in preživljanje z njimi, finančna pomoč bližnjim, možnost prihraniti za dopust, izlete, potovanja in podobno, lastnina stanovanja.
  12. Otroci in vnuki. Število otrok in vnukov, kako jih doživlja, stiki in povezanost z njimi.
  13. Obsežen sklop demografskih podatkov o anketirancu. Spol, starost, stan, rojstni kraj in selitve, pripravljenost na selitev v prihodnje, vozniški izpit in pogostost vožnje avtomobila, kje živi (velikost naselja, na samem, nadstropje, velikost in vrsta stanovanja), potek anketiranja.
© 2010 - Inštitut Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje