English site

Povečaj črkePomanjšaj črke

Dogodki

Pretekli dogodki

Občina Hrpelje - Kozina

Na izobraževanju smo se poleg načrtovanja prihodnjih aktivnosti dotaknili tudi naslednjih vsebin:

- predstavili smo program za prostovoljce – voditelje skupin za kakovostno staranje in tečaj za družinske oskrbovalce: njun pomen za celostno deinstitucionalizacijo ter predstavitev organizacijskih in vsebinskih podrobnosti programa;

- se pogovarjali o najboljših načinih integracije zgornjih programov v mrežo že obstoječih programov deinstitucionalizacije;

- predstavili smo nov koncept »pomoč družinskim oskrbovalcem v dobro starega človeka« v luči spoznanj s svetovnega gerontološkega kongresa IAGG San Francisco 2017 in praktičnih spoznanj združenja Eurocarers.

 

 

Dom za starejše osebe Kantrida, Reka

Vsebina svetovanja je bila implementacija programov Izobraževanja družinskih oskrbovalcev in Izobraževanja prostovoljcev v specifično okolje Rijeka in možnosti sodelovanja z domom za Starije osobe »Kantrida« pri izobraževanju.

 

 

Občina Hrpelje - Kozina

 

Na srečanju smo obravnavali naslednje vsebine: 

- sinergično povezovanje programov deinstitucionalizacije vpeljanih tekom projekta STAR v smiselno in funkcionalno celoto, da bo služila prebivalcem občine Hrpelje-Kozina tudi po končanem projektu STAR;

- implementacijo programov Izobraževanja družinskih oskrbovalcev in Izobraževanja prostovoljcev v specifično okolje– v občino Hrpelje-Kozina. 

 

 

Ljubljana

Na srečanju smo obdelali naslednje vsebine: osnove načrtovanja in pomen vizije pri delu organizatorja mreže, tečaj za družinske oskrbovalce, kompetence sodelovanja, potrebe v starosti, komunikacijske veščine. Od 17h do 18:30h so organizatorji mreže hospitirali v skupini kluba svojcev Ljubljana, ki ga bodo tekom projekta pomagali vpeljati v svojem lokalnem okolju.

Ljubljana

Izobraževanje je vsebovalo teoretične in praktične vsebine. Po kratkem predavanju se je nadaljevalo s hospitacijo v skupini za preprečevanje padcev v starosti, ki jo vodi ena od prostovoljk, ki se je izobraževala na Inštitutu Antona Trstenjaka. Bodoči organizatorji mreže so tako v živo lahko videli program, ki ga bodo s pomočjo strokovnjakov iz Inštituta v jeseni, v sklopu projekta STAR, vpeljali v svojem lokalnem okolju. Sledila je refleksija. Popoldne smo po metodi povezovanja teorije in prakse ter socialnega učenja obdelali nekaj osnovnih teoretičnih pojmov in procesov (institucionalizacija in deinstitucionalizacija).

Dom za starejše osebe Kantrida, Reka in Občina Hrpelje - Kozina

Na izobraževanju smo pregledali Čezmejno primerjalno študijo socialnovarstveni storitev za starejše osebe ter definirali vlogo organizatorja mreže kot skrbnika za izvedbo programov zunanje deinstitucionalizacije med projektom STAR in odgovornega za njihovo nadaljevanje po končanem projektu. V skladu z metodologijo izobraževanja odraslih je bilo na izobraževanju izvedeno usklajevanje pričakovanj o nalogah organizatorja mreže tako s strani bodočih organizatorjev mreže kot izobraževalcev z Inštituta Antona Trstenjaka.

 

(Organizatorki mreže iz Doma za starejše osebe Kantrida, Reka)

V sredo, 16. 11. 2016, je na Inštitutu Antona Trstenjaka potekala Strokovna konferenca o preprečevanju nasilja nad starejšimi.

Rdeča nit letošnjega osvežitvenega tečaja v Dobrni je bila medgeneracijsko družabništvo. Tečaj je potekal tri dni, med 10. in 12. novembrom, najbolj množično pa so se prostovoljci udeležili prvega dne; bilo nas je skoraj 80. Program je bil izredno pester.  

Jeseni 2015 je Inštitut Antona Trstenjaka izvedel tri tečaje za družinske oskrbovalce.

Dva tečaja sta se odvijala v Ljubljani, v prostorih Inštituta. Pottekala sta ob torkih dopoldne in ob četrtkih popoldne, redno se je obeh tečajev udeleževalo okrog 40 ljudi. Tečajniki srečanja nadaljujejo v klubu svojcev, ki se je začel v decembru.

V Kočevju je tečaj potekal ob sredah popoldne v prostorih Občine Kočevje. Tečaja se je redno udeleževalo slabih 20 ljudi. Pri izobraževanju sta zelo dejavno sodelovali patronažna medicinska sestra Francka Rupnik in fizioterapevtka Ivanka Bižal, ki bo tudi vodila klub svojcev.

Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Inštitut Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje ter njun posvetovalni Odbor za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje so v sredo, 18. 11. 2015, organizirali tiskovno konferenco ob izidu slovenskega prevoda Ciceronove knjige Pogovori o starosti (Cato maior de senectute).

Tiskovna konferenco je otvoril predsednik SAZU akad. prof. dr. Tadej Bajd, v nadaljevanju pa so spregovorili še urednik knjige prof. dr. Jože Ramovš, avtor spremne študije akad. prof. dr. Kajetan Gantar, prevajalka Vida Pust Škrgulja, znanstvena recenzenta knjige akad. prof. dr. Boštjan Žekš in dr. David Movrin.

Tiskovna konferenca je bila dobro obiskana, prispevki o konferenci in o knjigi Pogovori o starosti pa bodo objavljeni v številnih slovenskih medijih.

 

© 2010 - Inštitut Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje