English site

Povečaj črkePomanjšaj črke

Novice

Izberi rubriko novic:

Predstavnica Inštituta Antona Trstenjaka se je v začetku septembra 2024 udeležila novinarskega obiska treh dobrih praks medgeneracijskega sodelovanja na Dunaju.

Dunaj ima skoraj dva milijona prebivalcev, od tega več kot 400.000 starejših od 60 let.

Dunajčani so ponosni na svoje mesto z veliko zelenih površin, na voljo so socialna stanovanja, dober zdravstveni sistem, obsežne storitve socialnega varstva, mesto si prizadeva za zelen, inovativen in trajnostni razvoj, za skupno dobro celotnega mesta in njegovih prebivalcev.

Starejši prebivalci so pomembna skupina na vseh področjih življenja na Dunaju - nastanitev, mobilnost, varnost in zdravje, zato je cilj mestne uprave starejšim omogočiti samostojno življenje in možnosti aktivnega sodelovanja v družbi.

Številni ukrepi kažejo na zavezanost Dunaja k ustvarjanju starosti prijaznega okolja: gosto prepletena mreža storitev zdravstvene nege in socialne oskrbe, možnosti rekreacije, cenovno dostopna najemna stanovanja, prilagojena za varno in samostojno staranje, podporne in socialne ugodnosti, dobro razvito in dostopno omrežje javnega prevoza itd. Nenazadnje je tudi mesto Dunaj član mednarodne mreže starosti prijaznih mest in občin. 

Letošnji evropski dan družinskih in drugih neformalnih oskrbovalcev poteka pod geslom Neformalni oskrbovalci so partnerji v oskrbi – za pravično ureditev položaja družinskih oskrbovalcev!

Usmerja nas v uspešnejše reševanje enega najbolj perečih izzivov današnje Evrope – razviti humano, finančno in kadrovsko zdržno dolgotrajno oskrbo ob današnjem staranju prebivalstva. To je mogoče samo s partnerstvom med vsemi deležniki dolgotrajne oskrbe: državo in njenim uzakonjenim sistemom, zdravstveno, socialno in drugimi strokami ter samimi družinskimi in drugimi neformalnimi oskrbovalci.

Dejstva so jasna. Vsak deseti Evropejec nekaj ur tedensko ali celo dnevno skrbi za svojega bolnega, starostno onemoglega ali invalidnega svojca, soseda ali prijatelja. Še vsaj toliko žena, mož, snah, zetov, hčera, sinov, vnukov, sester, bratov, staršev in drugih družinskih članov, sosedov in prijateljev je pri tem udeleženih bolj od daleč. V Sloveniji neposredno oskrbuje nad dvesto tisoč ljudi, v Evropi čez 44 milijonov. Družinski in drugi neformalni oskrbovalci s svojim delom zagotavljamo kar 80 % oskrbe. Pomembno je upoštevati dejstvo, da vloga neformalnega oskrbovalca bližnjih prej ali slej čaka vsakega. Nanjo se je pametno pripraviti, da jo opravimo kakovostno za onemoglega bližnjega in za svoj lastni razvoj; ta priprava pa je naloga tako vsakega samega, kakor zdravstvene in drugih strok ter države, ki je odgovorna za sistem oskrbe v družbi.

Brez nas, družinskih in drugih neformalnih oskrbovalcev, ne gre, to naše delo pa je velikokrat zelo naporno. Partnersko sodelovanje uspeva, če se poznamo in spoštujemo; če so neformalni oskrbovalci v državi in družbi enakovreden del sistema dolgotrajne oskrbe, da dobijo od stroke znanje, od države pa razbremenilno pomoč.

 

 

V Zasavju to jesen na Inštitutu Antona Trstenjaka v sodelovanju s Centrom za socialno delo Zasavje organiziramo preventivne delavnice Varno staranje. Sklop treh delavnic bomo najprej izvedli v občini Hrastnik, in sicer bo prva delavnice že v četrtek, 26. 9. 2024 (glej vabilo). V nadaljevanju pa bomo delavnice ponovili še v občini Trbovlje in nato še v Zagorju. Udeležba je brezplačna.
Prijazno vabljeni!

 

Dragi prijatelji Inštituta Antona Trstenjaka in vsi, ki vas naše teme zanimajo,

Posebej sedaj, ko prenavljamo našo Internetno stran, vas vabimo, da našim novicam sledite na naši Facebook strani: https://www.facebook.com/institutantonatrstenjaka

Vaša ekipa sodelavcev Inštituta Antona Trstenjaka

Vabimo vas na dvodnevni psihoterapevtski seminar: STARANJE IN LOGOTERAPIJA.

Vsebina seminarja:

1. dan: Smisel v starosti – kako lahko zanj delam in ga doživljam?

2. dan: Življenjska bilanca za kakovostno staranje – svoboda za smiselno stališče ter krepitev veselja in volje za svoj razvoj in sožitje.

Seminar vodi prof. dr. Jože Ramovš, logoterapevt s 4-letno specializacijo pri dr. Elisabeth Lukas, učenec Viktorja Frankla in Antona Trstenjaka.

 

Osnovni podatki o seminarju:

· Datum seminarja: 19. april od 16:00 – 21:00 in 20. april 2024 od 9:00 - 17:30.

· Lokacija in možnost parkiranja: Resljeva c. 11, Ljubljana. Parkiranje možno po predhodnem dogovoru.

· Cena: 280 EUR + DDV, za študente 40% popusta (seminar je vreden 1,5 ETSC).

· Seminar je namenjen: vsem, ki se pri svojem poklicnem ali osebnem delu srečujete s starejšimi ljudmi oz. želite narediti nekaj za svojo osebno rast na tem področju

 

Več o seminarju si lahko preberete v spodaj. 

 

Prijave do 10.4.2024 oz. do zapolnitve mest na: https://forms.gle/HQvKrkp6cybGgzMSA.

Prijava je veljavna po plačilu predplačila.

 

Za dodatna pojasnila smo Vam na voljo preko maila brigita@iat.si ali po telefonu na 014339301.

 

Denar ni sveta vladar, povečuje pa varnost skozi vsa življenjska obdobja, še posebej v starosti.

 

Danes denar še vedno ostaja pomembno sredstvo za življenje. Z njim si lahko priskrbimo nekatere bistvene potrebščine za vsak dan. Če želimo imeti varno starost, moramo s svojimi financami, za katere smo skozi življenje trdo delali, ravnati tako, da nam bodo v svoji nalogi kar najbolje služile. Sredstva, ki smo jih prislužili na višku svojih delovnih sposobnosti, nam v poznejših letih pomenijo varnost za starost. Dobro ravnanje s financami nam pomaga pri preglednosti in preprečuje zmedo pri vsakdanjih denarnih opravilih, denarne zlorabe in morebitne goljufije, ki jih starejši pogosto doživljajo.

Spoštovanje, sodelovanje in medsebojna pomoč so temeljne vrednote človeškega obstoja in razvoja. Ljudje smo od ranih let naprej odvisni drug od drugega. V naši starajoči se družbi, ki stoji na pragu okoljske in demografske krize, je to še toliko bolj očitno.

Starejši ljudje so ena najbolj ranljivih skupin v družbi; s starostjo se praviloma krči njihova socialna mreža, pešajo jim telesne in duševne moči, pojavi se starostna onemoglost. Zato so starejši ljudje na žalost pogosto žrtve nasilja.

Nasilje nad starejšimi je lahko telesno, spolno, psihično ali čustveno, lahko je finančno ali materialno, lahko pa gre tudi za zapustitev ali zanemarjanje nekoga, ki bi potreboval pomoč. Podatki kažejo, da kar 60.000 starejših prebivalcev Slovenije doživlja nasilje.

Z veseljem sporočamo, da smo Inštitut Antona Trstenjaka in Inštitut Stopnje soustanovili nov Inštitut za logoterapijo, ki bo jeseni začel 4-letno specializacijo logoterapije.
 
Te dni je zaživela  njegova spletna stran: https://www.logoterapija.si/
Na njej je objavljen program specializacije iz logoterapije, ki se začne jeseni. Če ste zainteresirani, poglejte program na spletni strani in se čim prej informativno prijavite (na isti spletni strani) - interes je zelo velik.

VABILO na usposabljanje prostovoljcev za

VODENJE SKUPIN ZA KAKOVOSTNO STARANJE

 Inštitut Antona Trstenjaka usposablja prostovoljce za vodenje skupin starejših ljudi, ki se praviloma srečujejo po 1,5 do 2 uri tedensko.

Prostovoljcem po metodi skupinskega socialnega učenja posredujemo potrebna znanja ne glede na njihovo predhodno izobrazbo, obenem pa jih praktično usposobimo, da praviloma skupaj v voditeljskem paru zberejo, ustanovijo in uspešno vodijo skupino. Usposabljanje prostovoljcev za medgeneracijsko druženje traja 10 učnih srečanj po 3 šolske ure. Usposabljanje poteka v učni skupini približno 20ih udeležencev.

Usposabljanje je namenjeno tako novim prostovoljcem kot že dejavnim prostovoljcem in organizacijam, ki si želijo v že obstoječe delo vnesti nekaj novega.

 Preberi več

 

‹‹123456...11
© 2010 - Inštitut Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje