Projekt poteka v občinah Komenda, Mengeš, Trzin, Vodice, Medvode, Domžale
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj
Inštitut Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje je, skupaj z Zavodom Medgeneracijsko središče Komenda, januarja 2021 začel s projektom Z ROKO V ROKI. Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, v vrednosti do 96.116,97 EUR. Podpora za izvajanje operacij v okviru strategije lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost (podukrep 19.2). Lastna udeležba projektnih partnerjev znaša sorazmerno do 25.304,13 EUR. Vsi partnerji se trudimo, da so sredstva uspešno počrpana za dejavnosti v dobro ljudi in skupnosti.
Povezava na spletno stran evropske kohezijske politike v RS
Z novim projektom Z roko v roki nadgrajujemo dosedanje dejavnosti (Dnevno bivanje, Babi servis, Tečaj za družinske oskrbovalce, Usposabljanje prostovoljcev) in jih dopolnjujemo z vrsto medgeneracijskih srečanj in usposabljanj za povezovanje starejše in mlajše generacije. S projektom želimo prispevali h krepitvi lokalne, pa tudi okoljske zavesti in lokalne samooskrbe.
-
Prenos kulturne dediščine je aktivnost, pri kateri starejši mentorji na mlade prenašajo poznavanje zanimivih primerov lokalne kulturne dediščine: obrti, običajev, znamenitih osebnosti ipd.
-
Učenje napredne rabe informacijsko komunikacijske tehnologije (IKT). Inštitut Antona Trstenjaka pripravi učni načrt in izvede strokovno usposabljanje za mlade, ki svoje znanje in poznavanje napredne rabe IKT posredujejo starejšim. V Komendi so se tovrstni tečaji računalništva na način učenja preko druženja mladih »učiteljev« s starejšimi »učenci« odvijali že vrsto let. V sklopu projekta z Roko v roki ta primer dobre prakse prenašamo tudi v pet drugih občin, vključenih v LAS Za mesto in vas: Domžale, Trzin, Vodice, Mengeš in Medvode.
-
Zeleni vrt, zelena skupnost. Vrt Krekovega središča urejamo tako, da bo možno spoznavati medovite rastline, pomen čebel pri ohranjanju biotske raznovrstnosti, načine varovanja in kultiviranja narave in kaj lahko k temu prispevamo sami. Organizirana srečanja zelemenjave – izmenjave semen, sadik in pridelkov z zelenjavnega vrta - povezujejo lokalne vrtičkarje vseh starosti in prispevajo k lokalni samooskrbi. Želimo, da bi bil vrt prostor medgeneracijskega učenja in srečevanja, zato se povezujamo s šolo in drugimi organizacijami.
-
Lokalna info točka za vse generacije je na voljo tako otrokom kot starejšim. Otrokom tudi kot UNICEFova varna točka, kjer lahko najdejo varen prostor za nasvet v stiski ali zaščito. Starejšim pa kot točka, kamor se lahko obrnejo za informacije, po nasvete, če so v težavah; na primer: nasvet v primeru nasilja, pomoč osebam, ki niso IKT pismene (dostop do podatkov GURS, e-naročanje pri zdravnikih ipd), konkretni nasveti družinskim oskrbovalcem, ki doma oskrbujejo obnemoglega svojca.
Povezave do dogodkov in utrinkov projekta: v pripravi