V torek, 24. januarja 2017, smo se prostovoljci družili ob raziskovanju skritih kotičkov Ljubljane in pobližje spoznavali dediščino Antona Trstenjaka.
Druženje smo začeli z uvodnim nagovorom Ksenije Ramovš, direktorice Inštituta Antona Trstenjaka, in Klemna Jerinca, predsednika Medgeneracijskega društva za kakovostno starost Ljubljana.
Ljubljanski prostovoljci smo prostovoljcem iz cele Slovenije želeli približati lepote mesta Ljubljane. Za ta namen smo se razdelili v manjše skupine. Vsaka skupina je obiskala eno od znamenitosti: Ljubljanski grad, Nebotičnik, SNG Opero in balet, Navje, Ljubljansko tržnico in Vodnikov spomenik, frančiškansko cerkev Marijinega oznanjenja na Tromostovju, Slovensko filharmonijo, Cankarjev dom in Stolnico.
Prostovoljci smo si tekom ogleda ljubljanskih znamenitosti privoščili kavo ali čaj v eni izmed kavarn. Ob tej priložnosti smo si izmenjali osebne izkušnje. Spregovorili smo, kaj nas je ob ogledih še posebej nagovorilo ali pa morda spomnilo na kakšno lepo doživetje iz Ljubljane.
V sklopu srečanja smo spoznavali tudi Trstenjakovo bogato dediščino. Anton Trstenjak se je rodil leta 1906. Bil je slovenski filozof, antropolog, psiholog in teolog. Obiskali smo stanovanje, kjer je bival in kjer je ohranjena njegova knjižnica. Tam smo si ogledali kratek odlomek iz njegovega intervjuja. Njegova soba v Ljubljani na Resljevi 7 je bila več kakor pol stoletja najbolj obiskana neformalna psihološka ordinacija za svetovalno in terapevtsko pomoč ljudem v osebnih in družinskih stiskah. Ljudje so hodili k njemu po nasvet, pomoč, pogovor in nikoli ni nobenega odklonil. Njegova dediščina obsega ogromen opus publikacij, ki po tematiki sodijo med psihološka, antropološka, filozofska, kulturološko – narodnostna ter teološka dela.
Srečanje smo zaključili s prijetnim klepetom ob okusnem kosilu.
Inštitut Antona Trstenjaka je februarja pričel usposabljati družinske oskrbovalce v dveh slovenskih krajih: v Ribnici in v Zagradcu. Tečaj je v obeh krajih zelo dobro obiskan. Udeležujejo se ga svojci in drugi neformalni oskrbovalci, ki doma oskrbujejo starejšega ali invalidnega družinskega člana. Na izobraževalnih srečanjih skupaj pridobivamo znanje o oskrbovanju in negi ter se učimo praktičnih veščin. V Ribnici tečaj sofinancirajo Občina Ribnica, Občina Sodražica in MDDSZ. V Zagradcu pa tečaj sofinancirata Občina Ivančna Gorica in MDDSZ.
Na Inštitutu Antona Trstenjaka je pred kratkim potekalo usposabljanje za preventivo nasilja nad starejšimi.
Udeležilo se ga je 30 prostovoljcev, ki bodo v svojih skupinah osvajali veščine za povečanje varnosti v starosti. Udeleženci so prejeli priročnik, v katerem so zbrane zanimive in koristne vsebine s področja varnega staranja in ki bo njihov pripomoček za uspešno delo v skupinah.
Usposabljanje je potekalo v kreativnem, poučnem in sproščenem vzdušju.
Na Inštitutu so oktobra potekale delavnice za večanje varnosti starejših, ki jih je obiskovalo okrog 15 udeležencev. Na treh srečanjih smo se posvetili naslednjim temam: doživljanje starejšega človeka in komunikacija, ko so odnosi težavni; skrb za varnost izven doma ter pravni vidiki varnosti starejših in premoženjska vprašanja. Na srečanjih smo tudi trenirali praktične veščine za povečanje varnosti starejših. Ena od udeleženk je na zadnjem srečanju dejala: "Vsa tri srečanja sem z veseljem in zanimanjem obiskala in sledila tematiki. Prav je, da se pogovarjamo o teh temah in jih spoznavamo, s tem nam marsikateri problem postane bolj jasen in si ga znamo razložiti. Meni osebno so pomagale, da ostarela starša bolj razumem in sem jima bolj naklonjena."
Sredi decembra se je v Ljubljani zaključilo Usposabljanje za družinske in druge neformalne oskrbovalce. Tečaj je redno obiskovalo preko 20 ljudi; večina le-teh se namreva udeleževati srečanj Kluba svojcev, ki bodo od januarja naprej potekala vsak mesec.
Udeleženci so usposabljanje zelo dobro sprejeli. Spodaj je navedenih nekaj zapisov o tem, kako so udeleženci doživeli usposabljanje. Zapisi so del evalvacijskih vprašalnikov, ki jih tečajniki izpolnijo ob koncu usposabljanja.
Sodelavci Inštituta Antona Trstenjaka smo med 28. in 30. septembrom sodelovali na Festivalu za tretje življenjsko obdobje. Na stojnici smo obiskovalce informirali o našem strokovnem delu in jim predstavili aktualne tečaje. Na okrogli mizi Varno staranje smo obravnavali varovalne dejavnike pred nasiljem in izpostavili dobre prakse pri zagotavljanju varnosti starejših v domačem okolju, v katerem so nasilju najbolj izpostavljeni, v institucijah in na javnih mestih. Gostje okrogle mize so bili: dr. Viktorija Bevc, dr. Jože Ramovš, policist kriminalist Franci Ceferin, predstavnica civilne javnosti Vesna Krese, pravnica Ana Vujović, psihologinja Tjaša Mlakar in sociologinja Veronika Mravljak Andoljšek.
V ponedeljek, 3. 10. 2016, je v Grosupljem potekalo že sedmo srečanje usposabljanja za prostovoljce. Na usposabljanju se učimo: lepega osebnega pogovora, kakovostnega in dostojanstvenega staranja, povečanja lastne varnosti (preprečevanja padcev) ter metodike vodenja medgeneracijske skupine. Pripravljamo se, da bomo v naših skupinah vodili Tečaj za preprečevanje padcev v starosti.
V ponedeljek, 3. 10. 2016, smo v Logatcu pričeli izvajati delavnice za večanje varnosti starejših v okviru programa Staranje brez nasilja. Na prvem srečanju smo spregovorili o lepi komunikaciji, ki je temelj za dobre odnose in sožitje ter učinkovit varovalni dejavnik pred nasiljem. Delavnico je obiskalo 27 udeležencev.
Program sofinancira:
Na letošnjem tradicionalnem srečanju prostovoljcev smo se zbrali v velikem številu. 14. junija smo poleg ljubljanskih prostovoljcev povabili še predstavnike drugih društev iz različnih koncev Slovenije in skupaj smo uživali ob pestrem programu in sproščenem druženju.
Na začetku nas je pozdravila mag. Ksenija Ramovš, direktorica Inštituta, in nam dala spodbudo za prostovoljsko delo ter se nam zahvalila za udeležbo. Sledilo je podeljevanje diplom novim prostovoljcem, ki so uspešno opravili usposabljanje pri dr. Jožetu Ramovšu, ki jim je čestital in vsakemu podelil rdeč nagelj.
Nadaljevali smo z okrepčitvijo ob pestrem programu. Vsako medgeneracijsko društvo se je predstavilo z eno točko: nekateri so pripravili zabaven program, drugi so povzeli pomembne stvari iz lanskega društvenega delovanja.
Ob vsem tem nas je spremljal bogat kulturni program – zapela sta nam kvartet in zbor deklet ter poslušali smo igranje violine in recitiranje slovenskih pesmi o družini in ljubezni.
Kljub dežju nam je bilo toplo pri srcu, saj smo zaključili s prijetnimi pogovori, z druženjem in s plesom ter s sklepom, da se ob letu osorej spet srečamo.