English site

Povečaj črkePomanjšaj črke

Novice

Izberi rubriko novic:

Dragi prostovoljci in prostovoljke,

v času bolezni COVID-19 še naprej gradimo skupaj močno socialno mrežo, ki nas povezuje ter gradi solidarnost, sočutje in skrb za lastno zdravje. V tem obdobju je pomembno, da smo fizično malo bolj oddaljeni in socialno bližje.

Bolezen COVID-19, ki jo povzroča virus SARS-CoV-2 (koronavirus) med nas prihaja kot velik izziv, da prevetrimo svoja prepričanja, vrednote, odnose in se osredotočimo na stvari, ki so v življenju resnično pomembne. Potrošništvo, egocentrizem in medgeneracijska nepovezanost so med nami, v nas, kot gnili krompirji in jih je potrebno kompostirati ter na ta način pridobiti prostor, da znotraj priporočil, pravil in zdrave pameti delujemo naprej v skrbi zase in za druge.

Povezanost, solidarnost, sočutje in skrb za lastno zdravje so vrednote, ki so se v času nastopa epidemije izkazale kot priložnosti, da človek še bolj postane človeku brat, da se človeštvo ujame človečnost, da pomagaš če lahko in si odgovoren zase in za druge.

V maju smo po elektronski pošti razposlali povezavo do spletnega vprašalnika, s katerim smo mlajše starejše spraševali o poznavanju in odnosu do delitvene ekonomije in o poznavanju IKT, ki to omogoča. Anketo je izpolnilo 42 oseb. Rezultate ankete iz vseh sodelujočih držav smo združili v skupno poročilo in ga prevedli.

Klikni za ogled poročila o anketi

Srečanje poizvedne skupine smo ob upoštevanju ukrepov proti okužbi s Covid-19 izvedli 10. julija 2020 na prostem, v vrtni uti pri stavbi inštituta. Udeleženci so prispevali zanimiva razmišljanja in mnenja o delitveni ekonomiji, o prednostih in slabostih, kaj so si pripravljeni deliti ter česa ne ipd.

V sredo 8.7.2020 smo v Krekovem središču v Komendi, zunanji enoti Inštituta, gostili srečanje skupine svojcev iz Kočevja: Dolga, Šalka vas in Predgrad. Predstavili in razkazali smo jim Krekovo središče, fizioterapija Reven, s katero sodelujemo v okviru projekta LAS, pa je posebej za udeležence izvedla delavnico: Dobra drža za dobro oskrbovanje. Na koncu so si skupine svojcev, v krogu, izmenjale svoje izkušnje.

                        

15.junij je svetovni dan boja proti nasilju nad starejšimi.

Na inštitutu nadaljujemo  s preventivnim programom in izvajanjem aktivnosti usmerjenih v večanje varnosti starejših.

Uspešno smo končali prvi projektni sklop – raziskavo, v kateri smo v vseh partnerskih organizacijah (poleg nas še v Italiji, Grčiji, Španiji in Franciji) izvedli raziskavo o razvitosti delitvene ekonomije in razširjenosti uporabe med starejšimi. Dodatek k raziskavi je pregled zanimivih praks delitvene ekonomije, primernih za starejše. Nekatere so se dobro prijele tudi pri nas, nekaterih pa sploh še ne poznamo. Prevod skupnega poročila o raziskavi in dobrih praks si lahko ogledate tukaj

Kljub kriznim razmeram, zaradi katerih smo odpovedali projektni sestanek, ki bi ga v začetku aprila morali gostiti v Ljubljani, se projektne aktivnosti odvijajo po prilagojenem scenariju. Več o tem in o vplivu epidemije korona virusa na delitveno ekonomijo v biltenu, ki smo ga tokrat pripravili v našem inštitutu. 

V okviru dela za starejše v času covid-19 zbiramo ponudbe za:
- snemanje 5 kratkih informativnih filmov za nego na domu za družinske oskrbovalce
- montažo in obdelavo kratkih filmov
- izdelavo kratkega animiranega promocijsko-informativnega filma za obdobje covid-19
- inovativno, vključujoče izobraževanje mladih na način, ki jih bo spodbudil k iskanju možnosti pomoči starejšim
 
Ponudbe za vse ali del dejavnosti pošljite najkasneje do 15.5.2020 na naslov info@iat.si.

Izšla je NOVA ŠTEVILKA REVIJE KAKOVOSTNA STAROST, edine slovenske znanstveno-strokovne revije, ki je posvečena izključno starosti in z njo povezanimi vprašanji.

 

Kakšen je vpliv termalne vode na zdravje kože? Kako druge države lepšajo in lajšajo bivanje njenih najstarejših? Ali je starost pogoj za modrost? To je le nekaj od vprašanj na katera skuša odgovoriti tokratna številka.

 

Cena izvoda je 6€ oziroma 20€ ob naročilu celotnega letnika ( 4 številke letno). Revijo lahko naročite na:

http://www.inst-antonatrstenjaka.si/tisk/kakovostna-starost/stevilka.html?fbclid=IwAR1iSiKVkvM_-zm5IRAGveO4CII324YUiUnnzscz0yIE95ZhPdIeS7xB8QA

ali preko e-pošte na info@inst-antonatrstenjaka.si.

Srečanja skupin vsem veliko pomenijo: so prostor za sproščen pogovor, med seboj se bogatimo, si nudimo oporo in smo povezani.  V času, ko je novi koronavirus nevaren še posebno za starejše ljudi, smo prisiljeni živeti fizično izolirano. Kljub temu, da smo sedaj več sami, še ne pomeni, da moramo biti zato osamljeni. Naša fizična srečanja bomo verjetno za več mesecev nadomestili z rednimi pogovori po telefonu. Geslo prostovoljcev naj bo: 10 minut tedensko pogovora z vsakim članom svoje skupine ali družabnikom. Če se je skupina dobivala mesečno, pa naj bo približno 15 minut pogovora mesečno. Čas za klice si vzemimo ob uri in dnevu, ko se sicer dobiva naša skupina.

 

© 2010 - Inštitut Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje