Ivančna Gorica
Občina Ivančna Gorica je mlada občina, ustanovljena je bila z Zakonom o ustanovitvi občin ter določitvi njihovih območij in obstoja od 1.1.1995 dalje. Njeno središče je mlado naselje Ivančna Gorica, na razvoj katerega vplivajo predvsem ugodne prometne povezave, tako rekoč na pol poti med Ljubljano in Novim mestom. Razteza se na površini 227 kvadratnih kilometrov in sodi med večje slovenske občine. Tvori jo 12 krajevnih skupnosti in kar 137 naselij od katerih so skoraj vsa vitalna.
Občina se ponaša z bogato kulturno in naravno dediščino ter tradicijo. O starodavni zgodovinski izpričanosti govorijo številne arheološke najdbe na Viru in rimski miljnik, v središču Ivančne Gorice, ki je tudi simbol v občinskem grbu. Za svoj praznik si je Občina Ivančna Gorica izbrala 29. maj, dan, ko je muljavski rojak, in pisec prvega slovenskega romana Josip Jurčič, leta 1871 postal urednik takratnega slovenskega časnika Slovenski narod.
V Ivančni Gorici se že več let zavedajo izziva staranja. Prek Slovenske mreže starosti prijaznih mest in skupnosti se je vključila v Globalno mrežo SZO za starosti prijazna mesta in skupnosti z namenom izmenjave informacij, dobrih praks in strokovnih usmeritev.
Ivančna Gorica sodeluje z Inštitutom Antona Trtstenjaka in Dr. Jožetom Ramovšem. Župan občine Ivančna Gorica je ustanovil svet, ki je oblikoval akcijski načrt. Akcijski načrt je sprejel občinski svet občine Ivančna Gorica, izvaja pa se z letnim proračunom v skladu z možnostmi.
V Ivančni Gorici deluje tudi medgeneracijski odbor, ki preučuje napredek in izvajanje politik staranja. Osnova za izvajanje akcijskega načrta je reprezentativna raziskava o zdravem staranju in kakovostnih odnosih - stališča, potrebe in možnosti odraslih v Ivančni Gorici, ki jo izvajajo prostovoljci in pod strokovnim vodstvom Inštituta Antona Trstenjaka.
Ivančna Gorica zasleduje naslednje cilje:
izgradnja in zagon medgeneracijskih centrov v Ivančni Gorici, Šentvidu pri Stični, Višnji Gori in Zagradcu
razvoj storitev za starejše, ki so stroškovno učinkovite, tako da lahko starejši dlje časa ostanejo doma
ozaveščanje in izobraževanje vseh generacij o medgeneracijskih odnosih
razvoj mreže prostovoljcev in usposabljanje prostovoljcev, informacijska podpora
ustanovitev in zagon socialnega podjetja za storitve za starejše.
V bližnji prihodnosti nameravamo postati tudi mladim prijazna občina.
Programi, povezani s starostnikom prijazno občino, so:
Srcu prijazna občina
Čebelam prijazna občina.
Trenutno potekajo naslednji ukrepi:
tečaji za družinske oskrbovalce
bralni klub za starejše
dnevni center za starejše
pomoč družinam na domu
letne prireditve "Vsi smo ena generacija".
župan obišče tudi vse v Ivančni Gorici, ki so dopolnili 90 let.
Na področjih delovanja sodelujemo s starejšimi občani in humanitarnimi organizacijami ter s pravnimi osebami